Balık Pişirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balık Pişirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fırında balık pişirme yöntemlerini belirli bir kalıba sokmak zordur. Yüzyıllardır balık tüketen insanoğlu, binlerce farklı yöntem deneyerek balık pişirmiştir. Bu yöntemlerden elde edilen deneyimlere göre artık lezzetli balık pişirmek için gerekli koşulları ana hatlarıyla biliyoruz. Bu makalemizde balık pişirirken dikkat edilmesi gerekenler ve ipuçlarını ele alacağız.

Balık pişirirken dikkat edilmesi gerekenler ve ipuçları

Pişirme Süresi;

Balığın fırında kalma süresi (pişirme süresi) en önemli noktalardan birisidir. Elbette ki kimse balığın az pişerek çiğ kalmasını ya da fazla pişirerek kaskatı kalmasını istemez. Balık çeşidine göre değişiklilik göstermesi ile birlikte genel olarak balıklar kaç dakikada pişer ?

Genellikle  200°C derece sıcaklığa sahip fırında; 2,5 cm kalınlığındaki bir balığı pişirmek için 10′ dakika gereklidir. Başka bir ölçeklendirme ile de verecek olursak 500 gram ağırlığında balık pişirilecekse 25′ dakika yeterli olacaktır.

Alüminyum Folyo;

Nemli ortamda pişen balık lezzetli balık yemeklerinin vazgeçilmezidir. Tepsi hava geçirmeyecek şekilde alüminyum folyo ile kaplanır.

Lezzet katan aromalar;

Sarımsak, maydanoz, kekik, Frenk soğanı ve diğer aroma katacak otları fırınlanmadan önce kullanmak harika sonuçlar verecektir.

Marine;

Uskumru, İstavrit, Kılıç Balığı, Orfoz gibi bazı balık türleri başta olmak üzere çoğu balık fırında pişirilmeden önce marine edilir.

Genel olarak marine de ;

  • Zeytinyağı
  • Limon
  • Maydanoz
  • Kıyılmış Sarımsak
  • Tuz
  • Biber

İsteğe bağlı olarak katılacak ot çeşitleri bulunur.

Domates Sosu;

Balık türlerine bağlı olarak bütün halinde ya da doğranmış şekilde balıkları domates sosuna daldırması harika sonuçlar verir. Denemek istiyorsanız; Bir tavada domates sosu,maydanoz,sarımsak,kapari,havuç  ve biraz karabiberi pişirerek basit ama lezzetli sos hazırlayabilirsiniz.

Balık Gövdesine Kanallar Açmak: Eğer balığı bir bütün halde pişirecekseniz, daha hızlı pişmesini sağlamak için balığın gövdesine bıçak ile kesikler (kanalcıklar) açın. Buhar balığın içine nüfuz ederek daha hızlı sonuç alınması sağlanır.

Tepsiyi Yağlamak: Balığı pişirmek için tepsiye yerleştirmeden önce tepsiyi  tereyağı ile yağlamak faydalı olacaktır. Fazla yağlı balıklarda az miktarda yağlamak yeterli olacaktır.

Fırını önceden ısıtmak

Fırını 5 dakika önce çalıştırarak uygun sıcaklığa ulaşması zaman kazandıracaktır.

 

3 yorum

  1. I often visit your website and have noticed that you don’t update it often. More frequent updates will give your blog higher rank & authority in google.
    I know that writing content takes a lot of time, but you can always help yourself with miftolo’s tools which will shorten the time of creating an article to a few seconds.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*