Fırında Pişmiş Deniz Çipura Tarifi

Fırında Pişmiş Deniz Çipura

 Fırında Pişmiş Deniz Çipura Tarifi sadeliğin zarafeti bu tarif için söylenebilecek kelimenin tam karşılığı olacaktır. Denizden gelen doğal aroma ufak dokunuşlar ve sonun da gelen mükemmel lezzet. Artık bu lezzetli balık tarifi için gereken malzemelere geçebiliriz.

 Fırında Pişmiş Deniz Çipura İçin Gereken Malzemeler 

 • 4 adet  300 – 400 gram deniz çipura
 • 1 adet limon
 • 5 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 4 diş sarımsak
 • 4 adet defne yaprağı
 • 2 çay Kkşığı deniz tuzu
 • 2/1 yarım çay kaşığı karabiber

Fırında Pişmiş Deniz Çipura Tarifi 

 1. Çipuraları kafasından kuyruğuna doğru keskin bir bıçakla kesip iç organlarını atalım. Bıçağın ters tarafı ile pullarını güzelce kazıyalım. Pul ve kanı gidecek şekilde soğuk su altında güzelce yıkayalım, İyi pişmeleri için keskin bir bıçakla kenarlarına çizikler atalım. Yaptığımız sosu güzelce çekebilmesi için çelik bir süzgece koyup suyunun süzülmesini bekleyelim.
 2. Sosu hazırlamak için derin ve geniş bir kap alalım.
 3. Sarımsakları ince ince doğrayıp sos kabının içine koyun, limonun kabuğunu beyazına dalmadan rendeleyin limonun beyaz kısmı oldukça acıdır ve balığımızın lezzetini bozacağı için dikkatlice rendeleyin. Zeytinyağı, tuz, karabiber ekleyerek karıştıralım sosu oluşturalım.
 4. Suları süzülmüş Çipuraları sosu yaptığımız kabın içine koyun ve her yerini elinizle güzelce sosu yedirelim. Sosu Çipuraların her yerine geldiğinden emin olun lezzet için bu çok önemli. Güzelce soslanmış Çipuraların ağzına streç film kapatarak buzdolabında 5 dakika bekletelim.
 5. Isıya dayanıklı bir borcam veya Fırın tepsisinin altına yağlı kağıt serelim, soslanmış deniz çipuraları aralarında boşluk kalacak şekilde dizelim. Bu şekilde her yeri eşit şekilde pişecektir. Her birinin içine 1 adet gelecek şekilde defne yaprağını koyalım.
 6. Yaptığımız basit sosla lezzetine lezzet kattığımız deniz çipuraları artık fırına verebiliriz.
 7. 200°C derece ısıtılmış fırında 20 – 25′ dakika pişirelim.

 

Fırında Pişmiş Deniz Çipura balığımız servise hazır. Afiyetle yiyebilirsiniz.

Birbirinden güzel çipura (çupra) tarifleri için sayfamızda yer alan diğer tariflere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Çipura Balığı ve Mevsimi

Akdeniz ve Ege’nin enfes lezzetteki balığıdır. Sert ve beyaz eti, az kılçıklı yapısı nedeniyle çok tercih ediliyor.En lezzetli ve yağlı olduğu aylar Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*