Kapari Bitkisi Hakkında Merak Edilenler

Kapari Bitkisi

Son zamanlarda karşınıza sıkça çıkan kapari bitkisi hakkında merak edilenler yazının devamında sizleri antik çağlara kadar götürüp, bilim dergilerinde çıkan önemli bilgilere kadar ulaşmanızı amaçlamıştır.

Kapari Bitkisi Hakkında Merak Edilenler

Kapari, ülkemizde deve dikeni veya geber otu olarak bilinen Türkiye de Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde ve Akdeniz’ e kıyısı olan ülkelerde görülür. Denize dik gelen yamaç ve kayalıklarda güneşin kendini çokça gösterdiği yüzeylerinde doğada kendinden yetişen dikenli bir bitki türüdür.

Peki sağlık açısından faydalı ve bir o kadar yemeklerimize lezzet katan kapari bitkisini insanlıkla ilk olarak kim tanıştırmıştır ona bir göz atalım.

Dioscorides Pedanius ve Kapari Bitkisi

Dioscorides Pedanius

Kapari bitkisinin kullanımının antik çağlara kadar uzandığı bilinmektedir. Bu bitkinin faydalarını ilk ele alan antik dönem farmakoloji bilgini Dioscorides Pedanius’ dur. Dioscorides Pedanius, Roma İmparatorluğu zamanında yaşamış, Anadolu’da Kilikya bölgesinde bugün Adana’ya yakın olan, Anazarbos yani günümüzdeki adıyla Anavarza’ dır. Hekim ve farmakoloji bilgini olan Dioscorides Pedanius Osmanlı dönemi kitaplarda da yer almış ve bu kitaplarda adı Skoridos olarak geçmektedir.

 

İranlı bir grup bilim adamı tarafından kapari bitkisi hakkında makale yazılmış ve Uluslararası Tarım ve Bitki Bilimleri Dergisi’ nde  (IJACS) kaparinin faydaları ve şifa verici özelliklerine geniş biçimde yer verilmiştir. Kapari hakkında merak ettiklerinize İngilizce yayınlanmış olan detaylı bilgiye IJACS’ ın sayfasından ulaşabilirsiniz

Kaparinin İnsan Vücudundaki Etkileri

  • Bilim adamlarının yapmış olduğu çalışmalar neticesinde kapari şişkinlik azaltır ve belirgin anti-ritmik bir etkiye sahiptir.
  • İçinde Ayurvedik Tıp (Hindistan’ da alternatif tıp) hepatik bir uyarıcı ve koruyucu kayda geçmiştir aynı zamanda karaciğer fonksiyonlarını iyileştirdiği gözlemlenmiştir.
  • Kapari bitkisi ayrıca damar sertliği, idrar söktürücü, böbrekler için temizleyici bir dezenfektan ve anthelmintic (parazitik solucanların mücadele için) etkili olduğu gözlemlenmiştir.
  • İranlı bilim adamlarının IJACS’da yayımlanan “Kapari Yüzyılın Gizemi” başlıklı bu yazısında, önemli miktarda antioksidan biyoflavin (biyofarbinat) içerdiğini iddia etmesi büyük ilgi uyandırıyor.

Neden Kapari?

Sağlığımızın faydalarının ötesinde, kapariyi önemli kılan bir başka özelliği ise salatalara veya ana yemeklere eklememizin nedeni, benzersiz aroma ve baharatıyla enfes yemek tariflerinde tamamlayıcı özelliğinin olması. Kapari bitkisinin toplanan tomurcukları, sürgünleri, yaprakları veya turşusu hepsi acı olur. Bu acılık tuz ve sirke ile tuzlu su koyarak turşu kurma mantığıyla hafifletilir.

Eğer yemeklerinize katacağınız bu lezzetli baharatı kendiniz yapmayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken çok önemli birkaç noktayı belirtmek isteriz. Kapari bitkisini herhangi bir yapım aşamasında kullanmadan önce gölgede iyice kurutarak zehrini atmasını sağlamalısınız. Dışarıdan temin edecekseniz güvenilirliğinden emin olmanızı öneririz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*