Surimi Nedir?

Surimi Nedir?

Surimi denilince akıllara hemen balık gelir. Aslında surimi beyaz etlerin homojen olarak karıştırılması ile elde edilen bir besindir. Çoğunlukla balık türevleri kullanılması nedeniyle akıllarda surimi nedir in karşılığı balıktan yapıldığı şeklinde bir kanı oluşmuştur.

Surimi

Surimi adından da anlaşılacağı üzere Japon kültüründen gelmiştir. Yüzyıllar önce Japon şefleri tarafından üretildi. Tahmini olarak 900 yıllık bir geçmişi olan Surimi, Japon şeflerin kullanamadıkları balıkları da değerlendirme fırsatı sundu. Tuzlayıp , jöle kıvamına getirilen balıklar bir dizi işlemden geçirilerek farklı bir tat sağlanmış oluyordu.  Peki surimi nedir? Net bir şekilde anlatacak olursak beyaz etleri homojen karıştırarak yengeç, ıstakoz ve karides eklenerek oluşturuluyor.   Sadece farklı bir tat sağlamakla kalmayıp, besin değeri son derece yüksek bir gıda elde edilmiş oluyordu.

Surimi Sushi Yapımı

Günümüzde ilerleyen teknoloji ile birlikte, elbette eski usullere göre üretilen surimiler kalmadı. Japon bir kimyager, surimi ile şeker arasındaki muazzam ilişkiyi fark etti. Şeker suriminin dayanım süresini arttırıyordu. Uzun saklama süreleri kazanan surimiler ayrı bir sektör oluşmasına sebep oldu. Gıda bilimcilerin verilerine göre Oregon sahilinde yılda 200.000 ton surimi  üretimi yapılıyor.

 

Suriminin faydaları nelerdir?

  1. Omega-3 yönünden son derece zengindir.
  2. Kilo vermede faydalıdır.
  3. İltihap ile savaşmada vücuda destek sağlar.
  4. Az yağlıdır ve protein açısından yüksektir.

 

Surimi besin değerleri  hakkında bilgiler

Bu kadar bilgi verdikten sonra kaba bir hesap ile 100 g surimide bulunan besin değerlerini vererek yazımızı sonlandıralım;

149 mg sodyum

115 mg potasyum

6 g karbonhidrat

17 g protein

100 kalori

25 mg kolesterol

Ayrıca magnezyum, A vitamini, B12 vitamini ve kalsiyum ‘da barındırır.

Fırında balık ekibinin hazırlamış olduğu tarifler içerisinde surimi ile hazırlanan füme somonlu kek tarifine göz atmanızı tavsiye ederim. Saygılarımla.

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*