Taze Baharatlı Levrek

Taze Baharatlı Levrek

Taze baharatlı levrek evinizde sürekli bulunan baharatlardan oluşan ve kısa sürede kolayca yapabileceğiniz sizi yormayacak tariflerimizden biri. Fırında balık ekibi olarak sizlere mevsiminde uygun maliyetli, lezzetli ve görsel olarak da masanızda kendini gösterecek tarifler hazırlamaya devam ediyoruz. Bu tarifle siz ve misafirlerinizin damakları şenlenecek, keyifli sofralar kuracaksınız. Artık bu lezzetli taze baharatlı levrek tarifi için gereken malzemelerin ön hazırlığını yapmaya başlayabiliriz.

Fırında Taze Baharatlı Levrek İçin Gereken Malzemeler

  • 4 adet orta boy levrek
  • 1 adet limon
  • 1 adet beyaz soğan
  • 4 adet defne yaprağı
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 4 dal taze biberiye
  • 4 dal taze kekik
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 2/1 (yarım) çay kaşığı karabiber

Fırında Taze Baharatlı Levrek Yapılışı

1. Levrekleri iç organlarını ve pullarını itina ile temizleyerek  kan kalmayacak şekilde akan soğuk su altında yıkayalım. Yıkadığımız levreklere keskin bir bıçakla iyi pişmesi için derin çizikler atalım ve suların süzülmesi için çelik bir süzgece koyalım.
2. Temizleyip yıkadığımız levrekleri içine ve dışına eşit gelecek şekilde zeytinyağı, tuz ve biber ekleyip elimize güzelce yedirelim. Ön hazırlığını yaptığımız levrekleri bir kaba koyalım.
3. Soğan ve limonları ince daireler şeklinde kesip bir kaba koyalım. Limonların çekirdeğini çıkarmayı unutmayalım. Limon çekirdeği balığımızı acı yapacağı için bu noktaya dikkat etmeniz önemli. Ön hazırlığını yaptığımız Levreklerin karınlarına sırasıyla soğan, limon, biberiye, kekik ve defne yaprağını dolduralım.
4. Isıya dayanıklı bir borcam veya fırın tepsisine yağlı kağıt serelim. İçlerini taze baharatlarla doldurduğumuz Levrekleri her yeri eşit pişmesi için, araların da boşluk olacak şekilde dizelim.
5. Lezzetlenen levrekleri artık fırına verebiliriz.
6. 200° C derece ısıtılmış fırında 25–30′ dakika pişirelim.

Taze baharatlı levreğimiz servise hazır, servis edip afiyetle yiyebilirsiniz.

Levrek Balığı ve Mevsimi

Bütün denizlerimizde bulunan Levrek balığı soğuk ve ılık sularda yaşar. Besin değeri açısından oldukça zengin olan levrek çiftlik üretimleri sebebiyle yılın 12 ayı yenebilir. Levreğin en lezzetli, yağlı olduğu dönem Eylül ve Ekim aylarıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*