Alüminyum folyoda balık pişirmek sağlıklı mı?

Alüminyum Folyo da Balık Pişirme Sağlıklı mı?
Alüminyum Folyoda Balık Pişirme Sağlıklı mı?

Eğer fırında balık pişiriyorsanız büyük bir ihtimalle balığı alüminyum folyo kullanarak da yapacaksınız. Son dönemde sıklıkla görülen alüminyum folyoda balık pişirme yöntemini kullanmanın geçerli sebepleri elbette ki var. Alüminyum folyo ile balık ikilisi hakkında insanların aklında çok fazla sorular bulunuyor. Bu makalede sıklıkla merak edilen aşağıdaki konulara yanıt bulmaya çalışacağız.

# Neden balık pişirirken alüminyum folyo kullanılır?

# Balık pişirmede alüminyum folyo faydaları nelerdir?

# Alüminyum folyoda balık pişirmek ne kadar sağlıklıdır ya da sağlıklı mıdır?

Neden Balık Pişirirken Alüminyum Folyo Kullanılır?

Çok basit manada bunun nedeni, balığı alüminyum folyoyla sararak nemini koruma arzusudur. Alüminyum folyo harika bir izolasyon görevi yaparak, balığı yakmadan ısıyı balık etine iletir. Balığın kendi bünyesinde bulunan sıvı buharlaşır. Alüminyum folyo sayesinde buhar muhafaza edilmiş olur ve balığın nemli bir ortamda pişirilmesi sağlanır.

Alüminyum Folyo Balık

Aynı şekilde balıkla birlikte katılan çeşitli aromalar ve sebzelerde buhar sayesinde harika bir lezzet ortaya çıkartılmasını sağlayacaktır. Pişirme tamamlandığında, folyo çok kolay bir şekilde balıktan ayrılır. Temizlik konusunda da çoğu insanın yardımına koştuğu açıktır. Sadece folyoyu çıkartıp atmak temiz bir mutfak için yeterlidir.

Alüminyum folyoda balık pişirmek ne kadar sağlıklıdır ya da sağlıklı mıdır?

Alüminyum folyo kullanımı konusunda yapılan araştırmalar günümüze kadar çok değişkenlik göstermiştir. Bu konudaki çelişkileri, çeşitli sağlık örgütleri bilimsel çalışmalarla büyük bir oranda bitirmişlerdir. Bilim insanlarının, alüminyum folyo ile besinlerin muhafazası, pişirilmesi konusundaki tespitleri şu şekilde;

Dünya sağlık örgütü tarafından alüminyum alım sınırı belirlenmiştir. Bu değer üstünde vücudunuza alüminyum alınacak olursa sağlığınız açısından ciddi sorunlar oluşacaktır.

Bu oran günlük kilogram başına yaklaşık  40 mg  ‘dır. Örnek verecek olursak, 70 kg ağırlığındaki bir insan için alüminyum alım sınırı günde 2800 mg (0.0028 kg) ‘dır.  Çoğu kişi bu verilen orandan çok daha fazlasına maruz kalırlar. Yüksek oranda alüminyuma maruz kalmak böbrek yetmezliği, ciddi kemik hastalıkları ve daha pek çok insan sağlığı açısından tehlikeli rahatsızlıklara sebep olur. Ayrıca bilim adamları  Alzheimer hastalarının beyin dokularında yüksek alüminyum konsantrasyonları tespit edilmiştir.

Yukarıda bahsettiğimiz üzere alüminyum alım sınırı çok önemli bir noktadır. Balık pişirirken alüminyum folyo kullanmak, bu oranı ciddi anlamda aşmak anlamına gelir. Özellikle alüminyum ile tepkimeye girebilecek nitelikte asidik malzemeler ( limon, domates sosu vb.) yüksek ısıyla birlikte besine nüfuz ederler. Baharatlar ve tuzlarla birlikte alüminyumun besine geçmesi daha da artacaktır.

Uzmanlar yüksek ısıya maruz kalacak besinleri alüminyum folyoya sarılmamasını önermektedir. Alüminyum folyo yerine cam bir kap tercih edilebilir. Buradaki esas nokta yüksek ısıya maruz kalınmasıdır. Eğer soğuk bir ortamda besinleri (balık, tavuk) alüminyum folyoya sararak saklıyorsanız bunda korkulacak bir durum yok 🙂

Özetle kullanımı pratik, lezzetli fırında balık pişirmek için alüminyum folyo kullanımınızı anlıyoruz. Ancak sağlıklı olmadığını bilmeniz faydalı olacaktır. Son olarak fırındabalık.com üzerinde yer alan bilgi katacak diğer yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızı takip ederek güncel yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz. Sağlıklı ve lezzetli günler 🙂

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*