Balık Nasıl Saklanır?

Balık Nasıl Saklanır
Balık Nasıl Saklanır

Balık Nasıl Saklanır yazımızın amacı balıkları taze olarak tüketmek, yediğimizden keyif almak ve besleyici özelliğinden faydalanmış olmak. Dondurulmuş balık ne kadar dayanır, ayıklanmış balık nasıl saklanır, buzluktan çıkan balık ne kadar dayanır gibi sorularınıza cevabı bulacaksınız. Öncelikle yakalandıktan sonra ilk sekiz saat içerisinde tüketilen balığın tadı, lezzeti kokusu ve ağızda dağılması bir başka olur.

Kırmızı eti uzun süre bekletebiliriz. Ancak balığı uzun süre bekletemeyiz.Beklemiş, bayat balıkta insan sağlığı açısından zararlı kimyasal maddeler oluşur. Bunların en önemlisi histamindir. Hamsi, sardalya, uskumru gibi kara etli, yağlı balıklarda bozulma durumunda histamin miktarı daha çok olduğundan zehirlemelere yol açabilmektedir. Bunun için balığı nasıl muhafaza edeceğimizi çok iyi bilmemiz gerekmektedir.

Balık Nasıl Saklanır

Balıklar genelde oda sıcaklığında (20°C ) 24 saat süre ile tazeliklerinden fazla bir şey kaybetmeden durabilirler. Bu kış ayları için geçerli olup, yaz aylarında bu süre daha da kısalır.Eğer balığı aynı gün içinde tüketmeyecekseniz temizlemeden kesinlikle buzdolabına koymamamız gerekir. Dondurulmuş şekilde temizlenmeden dolapta muhafaza etsek dahi bakteri üremesi olabilmektedir. Büyük balıklar da bir sonraki güne bırakacaksak yıkayıp tuzlayıp dolaba koyalım ancak asla küçük dilimlere bölmeyelim.

Balığı ne zaman tüketeceksek o zaman küçük dilimlere bölelim.Buzdolabına koyacağımız balıkları hafif tuzlayarak koymamız gerekmektedir.

Budolabı buzluklarında sıcaklık 0°C ile -5°C arasında olduğu için burada muhafaza edilen balıkları 10 gün saklanabilir.

Balık Nasıl Saklanır adına yapmış olduğumuz araştırmalarda balığın saklanması ile ilgili şu bilgilere ulaştık. Doğu Karadeniz bölgesinde yaygın olarak avlanan hamsi ve mezgit balıklarını avlandığı andan itibaren buz içerisin de ve oda sıcaklığında kalite değişimleri ve vitrin ömürleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda hamsi oda sıcaklığında 2, buzdolabında  4 gün, mezgit balığı oda sıcaklığında 1, buzdolabında 3 gün yenilebilir kalitede olduğu gözlenmiştir.

Balığı hemen tüketmeyip bir süre saklayacak isek onu dondurmadan muhafaza etmeliyiz. Dondurulmuş balığın hücrelerinin içinde buz kristalleri oluşacaktır, böylece balık etindeki öz sıvının dışarıya çıkacaktır. Doğruluğu klinik testlerle tespit edilmiştir. Bu durumda balığın lezzeti ve vitaminleri azalmaktadır.

Balıklar üreme dönemlerinde pek lezzetli olmazlar. Balık pişirmeden yani önce yıkayıp sonra tuzlanmasını tavsiye ediyoruz. Bu şekilde balığın kendi suyunu kaybetmesini önlüyoruz.

Balığın avlandığı yer ne kadar temiz ise balık o kadar lezzetli olur. Çamur, sanayi ve gemi atıklarının aktığı yerlerde tutulan balıklar lezzetsiz olur.

Balık hakkında bilmek istediklerinizi ve diğer merak ettiklerinizi sayfamızdaki pratik bilgiler kısmını takip ederek ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*