Balıkla Yoğurt Yenir Mi? Yenmez Mi?

Balıkla Yoğurt Yenir mi? Yenmez mi?
Balıkla Yoğurt Yenir mi? Yenmez mi?

Balıkla yoğurt yenir mi? Yenmez mi? sorusu belki de yıllarca dile getirilen sorulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Balıkla ilgili en çok merak edilen konulardan biri de yoğurtla beraber, öncesi veya sonrası bu iki besin ögesi tüketilir mi. Yine fırındabalık.com üzerinden bir kaç ziyaretçinin balık ve yoğurt ilişkisi üzerine şüpheli yaklaşımları, bu yazının hazırlanmasını şart kıldı. Direkt olarak şunu açıkça belirtmek gerekir ki;  Böylesi insan sağlığı açısından ve verdiği damak lezzeti açısından mucize bir besinin, yoğurt ile birleşerek ortaya zehir açığa çıkarmasını beklemek hayal ürününden öte değildir 🙂 Şimdi balıkla yoğurt yenir mi yenmez mi sorusuna mercek tutalım.

Balıkla Yoğurt Yenir Mi? Yenmez Mi ?

Giriş paragrafında aslında bu sorunun yanıtını vermiş olduk. Bu konuda Sağlık Bakanlığı tarafından özel bildiriler yayınlanarak farkındalık oluşturmaya çalıştı. Sağlık Bakanlığı halkta yaygınlıkla yer alan  “balıkla yoğurt yenirse zehirlenme tehlikesi olur” fikrinin son bulmasını amaçlıyordu.

Bu bildirilerin ne kadar işe yaradığı tartışılır ancak resmi yollarla bu konuya açıklık getirilmesi memnun edici bir durum. Bakanlığın da yaptığı açıklamaya göre; taze balık ile taze yoğurt birlikte tüketilebilir ve son derece sağlıklı bir öğünü oluşturmaktadır. Fakat burada atlanılmaması gereken önemli bir konu var! “TAZE BALIK TÜKETİMİ”

# Taze Balığı anlamak son derece basit. Bu konuda binlerce haber kanalı programlar yaptı, binlerce gazete yazdı çizdi. Biz de yazının bütünlüğü açısından kısaca bahsetmiş olalım. Balıkların tazeliklerini anlayabilmek için göz ve kulak olarak adlandırılan solungaçlarıyla vücutlarını dikkatli bir şekilde kontrol etmek gerekir. Vücudu donmuş ve kıvrık, gözleri parlak, solungaçları rutubetli ve kırmızı olan balıklar taze demektir. Gözleri çökmüş ve dumanlı, solungaçları beyaz olan balıklarda kesinlikle ve kesinlikle bayat demektir.

Taze balıkla hazırlanmış olan fırında balık,tava ya da herhangi bir balık yemeği ile yine taze yoğurt tüketiminin sorun olmadığı gibi Dünya mutfağında pek çok balıkla yoğurt ikilisinin yer aldığı balık tariflerinin olduğu görülecektir. Bu tarifler için fırındabalık.com üzerinde yer alan balık tariflerine göz atmanız faydalı olacaktır.

# Son olarak pratik balık pişirme ve balık hakkındaki diğer pratik bilgiler için burada yer alan yazılara göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*