Fırında Palamut Buğulama Tarifi

Fırında Palamut Buğulama Tarifi
Fırında Palamut Buğulama Tarifi

Buğulamanın lezzeti en garanti hali ‘Fırında Palamut Buğulama Tarifi’. Av yasağının kalkmasıyla Palamut kendini balıkçı tezgahların da göstermeye başladı. Lezzetli buğulama için gereken malzemeleri listelemekle tarifimize başlayalım.

Fırında Palamut Buğulama Tarifi İçin Gereken Malzemeler

 • 2 adet palamut
 • 1 adet beyaz kuru soğan
 • 5 diş sarımsak
 • 3 adet domates
 • 10 adet küçük yeşil biber
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 çay kaşığı deniz tuzu
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
 • 1 çay kaşığı kırmızı toz Biber
 • 1/2 (yarım) çay kaşığı karabiber

Fırında Palamut Buğulama Tarifi

Tarife palamut balıklarını temizlemekle başlayalım. Palamutlarının kafasından karnına doğru keskin bir fileto bıcağıyla keselim ve iç organlarını temizleyelim. Akan su altında parmağınızla karnında hiç kan kalmayana  kadar ovalayarak yıkayalım.

Balığımızı kanından iyi arındırmaz isek lezzet konusunda istediğimiz sonucu alamayız.

Temizlediğimiz balıkları takoz tabir edilen şekilde iki parmak kalınlığında doğrayalım ve bir çelik süzgece koyalım.

Palamut buğulamanın sebze yatağını hazırlamaya başlayalım. Beyaz kuru soğanı ve sarımsakları soyup iri parçalar halinde doğrayıp hazırlık kabına koyalım. Domateslerin kabuklarını soyalım iri parçalar halinde doğrayalım hazırlık kabına koyalım. Biberlerin tohumlarını çıkarıp tarifimizin görselinde olduğu gibi uzun uzun doğrayalım. Acı seviyorsanız biberlerin tohumlarını çıkarmadan da ekleyebilirsiniz.

Fırında palamut buğulama mızı pişirmek için geniş bir fırın kabı veya tepsi alalım. Tepsinin altına bir miktar zeytinyağı dökelim. Sırasıyla ön hazırlığını yaptığımız beyaz kuru soğan ve sarımsakları koyalım. Temizleyip takoz şeklinde doğradığımız palamutları ekleyelim. Doğradığımız domates ve biberleri de palamutların üstüne serelim. Buğulama ya lezzet katmak için deniz tuzu, karabiber, kırımız pul biberi ve kırmızı toz biberi tepsinin her tarafına eşit gelecek şekilde serpiştirelim.

Tarifimizin son aşaması olarak kalan zeytinyağını gezdirelim. Tereyağı küçük parçalar halinde tepsiye ekleyelim.

Enfes görüntüsüyle palamut buğulama fırına vermeye hazır. 220°C ısıttığımız fırında yaklaşık 35′ – 40′ dakika kadar yavruları pişirelim.

İştah açan kokular yayan Fırında Palamut Buğulama pişti ve servis etmeye hazır. Afiyetler Olsun.

Birbirinden güzel Palamut Tarifleri için sayfamızda yer alan diğer yazılara göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

 

 

3 yorum

 1. Birebir uyguladım ve çok güzel bir sonuç çıktı. Sadece ben ayrıca defne yaprakları koydum altına ve aralara. Tarif için teşekkürler, hayır çalışmalar dilerim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*