Hangi Balık Hangi Mevsimde Yenir Bölüm 2

Hangi Balık Hangi Mevsimde Yenir Bölüm 2

Hangi balık hangi mevsimde yenir bölüm 2 yazımızın içeriğinde sizlere kalkan balığı, kaya balığı, kefal balığı, kılıç balığı ve kırlangıç balığının mevsim ve özelliklerinden bahsedeceğiz.

Hangi Balık Hangi Mevsimde Yenir Bölüm 2

Kalkan Balığı Mevsimi ve Özellikleri

Beyaz etli olan izmarit balığının en lezzetli zamanları mart ve haziran aylarını kapsayan 4 aylık dönemdir. İzmarit balığının 70-80 gram aralığında gelenleri lezzet açısından uygundur. İzmarit balığı lezzetli ve hafif fakat kılçıklıdır. İzmarit balığı haşlama için uygundur. Pulları kazınmış yada derisi yüzülmüş olarak da ızgara ve tava için uygundur.

Kaya Balığı Mevsimi ve Özellikleri

Kaya balığının en lezzetli zamanları nisan ve haziran aylarını kapsayan 3 aylık dönemdir. Kaya balıklarının saz kayası, salyangoz kayası, tokmakbaş, ve dişli kaya gibi dört türü vardır. Bunlardan en lezzetli olanı tokmakbaş olarak adlandırılan kaya balığıdır. Tokmakbaş kaya balığının başı büyük ve tokmak gibi, renkleri ise sarı kamış renkli ve koyu renkler üzerinde koyu kahverengi dalgalar mevcuttur. Haşlama ve tavada pişirmeye uygun bir balık türüdür.

Kefal Balığı Mevsim ve Özellikleri

Beyaz etli olan kefal balığının en lezzetli zamanları ekim ve nisan aylarını kapsayan 7 aylık dönemdir. Kefal balığının tanesi 200-300 gram gelmektedir. Daha küçüklerine cinslerine göre ganyot ya da illarya denilmektedir. Topbaş, polaterina ve  altınbaş olarak üç ayrı cinse ayrılan bu balıkların en lezzetlisi topbaş kefalidir. Topbaş kefal balığının kafaları adından da anlaşılacağı üzere top gibi yuvarlak,deri rengi kurşuni, gözleri saydam bir kapak ile yarıya kadar kapalıdır. Diğer türlerin ise başları sivri, vücutları topbaş kefaline göre daha ince, renkleri açık kurşuni, gözleri ise hafif sarımsıdır. Dolma, haşlama veya tava da pişirmek için elverişli bir balık türüdür.

Kılıç Balığı Mevsim ve Özellikleri

Siyah etli olan kılıç balığının en yağlı ve lezzetli zamanları eylül ayının ortasından kasım ayına kadar olan 2,5 aylık dönemdir. Nispeten büyük ve etleri kırmızımsı olmaktan çok beyazımsı olanları daha lezzetlidir. Yağlı olduğu mevsimlerde ızgara da, yağının az olduğu dönemlerde ise tava yapmaya elverişli bir balık türüdür.

Yazının devamına buradan devam edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*