Siyah Zeytinli Tapenade Tarifi

Siyah Zeytinli Tapenade Tarifi
Siyah Zeytinli Tapenade Tarifi

Siyah Zeytinli Tapenade Tarifi yazımızda aslında bildiğimiz siyah zeytin ezmesinin bir türevi ve içeriğinde farklı besin ögeleri eklenerek yapılan bir tür ezme sosu.

Fransa Provence bölgesinden çıkan zeytinler, ülkemizde yetişen ve Akdeniz iklimine hakim olan yerlerde bulunan kapari bitkisi, hamsiyle de sıklıkla karıştırılan sardalye, çeşitli otlar ve sarımsağında bulunduğu bu eşsiz lezzet için gereken malzemeler ve tarifine bir göz gezdirelim isterseniz.

Siyah Zeytinli Tapenade İçin Gereken Malzemeler

 • 2/1 (yarım) kap biberli siyah zeytin, Niçoise (Nisuaze) veya yağlı zeytinler tercih edilebilir.
 • 1 yemek kaşığı süzülmüş kapari
 • 2 adet yağdan arındırılmış sardalye filetosu
 • 3 diş orta boy sarımsak
 • 5 adet fesleğen yaprağı (isteğe bağlı)
 • 1 yemek kaşığı dolusu taze kekik, mercan köşk veya kekik yaprakları
 • 1 çay kaşığı Dijon hardalı
 • 1 çay kaşığı taze limon suyu
 • Sızma zeytinyağı (uygun gördüğünüz miktarda)

Siyah Zeytinli Tapenade Tarifi

 1. Mutfak robotu kullanarak siyah zeytinli tapenade yapacağınızı varsayarak; Siyah zeytinli tapenade tarifine başlamadan önce kısıtlı zamanınız var ise hızlı bir şekilde yapmak istiyorsanız mutfak robotu yardımıyla bu güzel tarife başlayabilirsiniz. Niçoise (Nisauze) zeytini , süzülmüş kapari, sardalye, ince kıyılmış sarımsak, fesleğen (kullanılıyorsa), diğer şifalı otlar ve dijon hardalı karıştıralım. Macun kıvamına gelinceye kadar mutfak robotundan geçirin ezme kenarlara yayılacaktır. Şimdi macun kıvamındaki ezmeyi sürülebilir kıvama getirmek için kullanacağımız malzemelere 2 yemek kaşığı limon ekleyerek başlayalım ve karışım da kaybolacak miktarda zeytinyağı ekleyelim. İsteğe bağlı deniz tuzu (kaparinin tuzu yeterli gelebilir)ve biber eklemeniz ayrı bir lezzet katacaktır yaptığımız bu leziz siyah zeytinli tapenadeye.
 2. Havanda döverek siyah zeytinli tapenadeyi yapacağınızı varsayarak; Kabaca zeytin, kapari, sardalya filetosu ve sarımsağı doğrayın, fesleğen, (isteğe bağlı kullanılıyorsa) taze kekik, mercan köşk veya kekik yapraklarını harca ekleyin. Harç da bulunan katkı maddeleri kalın bir macun haline gelinceye kadar yayarak havanla ezin (küçük parçacıklar olmasını sorun etmeyin). Havana 1 çay kaşığı dijon hardalı 1 çay kaşığı limon suyu ekleyerek sürülebilir bir kıvama getirin. Üzerine yeteri miktarda zeytinyağı gezdirin. İsteğe bağlı deniz tuzu (kaparinin tuzu yeterli gelebilir)ve biber eklemeniz ayrı bir lezzet katacaktır yapılan siyah zeytinli tapenadeye.

Not: Eğer vaktiniz kısıtlı ise mutfak robotu kullanmayı tercih edebilirsiniz. Harcınız küçük parçalar halinde ve düzgün harmanlanmış bir forma kavuşacaktır. Eğer zamanla ilgili bir sorununuz yok ise ve yaptığınız siyah zeytinli tapenadeyi özümseyerek yapmak istiyorsanız bir havan kullanmayı tercih edin. Biraz uzun sürecektir ve el emeği isteyecektir. Bu uğraşlarınızın sonunda havanda yapmış olduğunuz tapenadenin üstün lezzeti ve dokusu sizi ödüllendirecek.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*