Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

Taze balık nasıl anlaşılır
Taze balık nasıl anlaşılır

Fırında balık yapmak için bir tarif seçtiniz ve taze balık almaya diye yola çıktınız aklınızda Taze Balık Nasıl Anlaşılır diye kocaman bir soru işareti var. Balığın taze olup olmadığı hakkında soru işareti kafanızda oluşmaması ve lezzetli sonuç alabilmeniz için size işinizi kolaylaştıracak birkaç tüyo hazırladık. Aldığınız balıkların lezzetli, besleyici ve sağlıklı olabilmesi için taze olmaları şarttır. Balık alırken aşağıda vereceğimiz püf noktalarını dikkat etmelisiniz. Bu gerçekten önemli bir konu sağlığımıza kötü sonuçlar doğurarak sizi balık dan soğutabilir.

Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

  • Akla ilk gelen bilgi ile başlayalım Taze balık solungaçları canlı, kırmızı olur. Balık bayatladıkça bu canlı renkler koyulaşmaya ve kurumaya başlar.
  • Taze balık pulları mutlaka derisine yapışık olmalıdır.
  • Taze balığın gözleri parlak canlı ve dışa doğru bombeli olur.Balık bekledikçe gözlerinde ki canlılık donuklaşmaya başlar ve içine doğru çökmeye başlar.
  • Balık kokusu taze olmalıdır. Balık bayatlamaya başlayınca asit kokusu artacaktır ve kötü bir koku yaymaya başlayacaktır.
  • Taze balığın eti sıkı ve sert olur. Balığa parmağınızla hafif bastırdığınızda oluşan çukurluk parmağınız çekince hemen düzelmelidir. Bayatlamış balıkta bastırarak oluşturduğunuz çukurluk ve parmak izi kalacaktır.
  • Taze balığın başından tutup kaldırdığınızda bıçak gibi dimdik durmaktadır.Bayatlamış balık aynı şekilde tuttuğumuzda aşağı doğru sarkacaktır.
  • Taze balığı pişirirken kuyruğu havaya doğru kalkar ve gövdesinde kıvrılmalar çatlamalar meydana gelir.
  • Taze balığı yerken kılçığı kolayca çıkmalıdır, kırılmamalı ve kılçık altı eti beyaz olmalıdır.
  • Balığı yerken kılçık kırılıyorsa, kılçık altı eti koyu bir renk almışsa ve yerken ağzınızda kurabiye gibi dağılmıyorsa maalesef aldığınız balık bayattır.
  • Hamsi denizden çıktığında sırtı yeşil olur öldüğünde yeşil renk maviye dönüşür. Zaman geçip bayatlayınca renk siyaha yaklaşır.

Yukarıda verdiğimiz bilgiler mutlaka ki bir gün işinize yarayacaktır. Fırındabalık.com da beğendiğiniz bir tarifi uygulamak istediğinizde iyi malzeme iyi iyi sonuç ilkesini unutmamalısınız. Taze balık nasıl anlaşılır konusu aklınızı karıştırdığını düşünüyorsanız mahallenizde veya semtinizde bulunan bilindik düzgün esnafları tercih etmenizi öneririz.

Fırında Balık tarifleri ve pişirme tekniklerinin yanı sıra balık seçimi konusunda sizlere bu tarz bilgiler vermeye devam edeceğiz. Bu ve farklı bilgileri sitemizde ki pratik bilgiler kısmından takip edebilir ve bizlere merak ettiğiniz her konuda sorularınızı sorabilirsiniz.

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*