Balık Kızartmalarında Yağ ve Mısır Unu

Balık Kızartmalarında Yağ ve Mısır Unu
Balık Kızartmalarında Mısır Unu

Balık Kızartmalarında Yağ ve Mısır Unu

Balık Kızartmalarında Yağ ve Mısır Unu önemi adına birkaç bilgiyi sizlerle paylaşmak istedik. Fırında balık veya kızartma yaparken önemsiz gibi görünen bazı aşamalara dikkat çekmek istedik.

Balık kızartacak isek, tavaya koymadan önce yağın uygun sıcaklığa gelmesini beklemeliyiz. Şayet yağın uygun sıcaklığa ulaşmadan balıkları tavaya dizersek, balıklar yağı çekecek, rengi soluk, eti çok gevşek olacaktır Dolayısıyla balıkların görüntüsü kötü, lezzeti de fazla yağ çekmesinden dolayı kötü olacaktır.

Yağın kızgın olup olmadığını balığın kuyruğunu yağa batırarak anlayabiliriz. Balığı yağa koyup üçe kadar saydığımızda kuyruk sararıp kırılırsa yağ tam kıvamına gelmiş demektir.

Yok eğer kuyruk esnekliği 10-15 sayana kadar devam ettiriyorsa , o zaman yağımız uygun sıcaklığa ulaşmasını beklememiz gerekecek.

Balık Kızartmalarında Yağ

  • Balık kızarma ve tava yaparken mısırözü yağı, ayçiçek yağı veya fındık yağı kullanabilirsiniz. Bu yağların yanma dereceleri yüksek olduğundan daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. En iyi sonucu kalitesinden emin olduğunuz ayçiçek yağı kullanmanızı tavsiye ederiz.
  • Kızartma yapacağımız yağ hem sağlık hemde lezzet açısından bir kere kullanılması önemli. Hamsi tava yaparken yağda kalan mısır unları bir süre sonra yanmaya başlayacak, buda yedikten sonra midenizde yanma ve ağrıya sebep olarak balık keyfinizi bozacak.
  • Hamsi tava, istavrit tava, barbun tava yaptıktan sonra servis edeceğiniz tabağın altına kağıt peçete serip balıkları üzerine koyarak fazla yağından kurtulmuş oluruz.
  • Kızartma veya tava yapacağınız balığı, kızgın yağa yavaşça dizersek tavadaki yağı soğutmamış oluruz. Aksi durumda yağı soğuturuz, böylece balık yağı çeker, rengi soluk, lezzeti de yağ çektiği için güzel olmaz.
  • Balıkları pişirirken arada bir tavayı sallamalıyız böyle yaparak taze balığımızın tavaya yapışmasını önleriz.

Balık Kızartmalarında Mısır Unu

  • Tava ve kızartma yaparken lezzet için mutlaka kalitesinden emin olduğumuz mısır unu kullanmalıyız. Balıkları mısır ununa bulamadan önce mutlaka kontrol etmeliyiz. Mısır unu kalınsa küçük bir elek ile unu elemeliyiz. Bu şekilde yapmamızın sebebi balığın hassas olan etinin kızgın yağdan korunması içindir.
  • Mısır unu topakları kalırsa tavada yanacaktır balığımızın lezzetini bozacaktır.
  • Kızartma veya tava yaptığımız balığımızı ne az nede fazla pişirmeliyiz. İyi bir kızartmanın rengi altın sarısı görünümünde olmalıdır.
  • Yanmış yağda, gereğinden fazla pişen balıklar lezzetsiz ve sağlık açısından da zararlı olur. Kullanacağınız mısır unu na bir miktar tuz ve karabiber ekleyip karıştırmanız lezzetli bir balık tava veya kızartma yapmanızı sağlayacaktır.
  • Balığı fazla pişirirsek lezzetli olan yağlı kısmı kaybolacaktır.

Balık Kızartmalarında Yağ ve Mısır Unu önemini az da olsa anlattığımızı düşünmekteyiz. Farklı balık pişirme teknikleri ve pratik bilgiler için sayfamızdaki diğer yazılarımızı incelemeyi unutmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*