Hamsili Makarna Tarifi

Hamsili Makarna
Hamsili Makarna Tarifi

Makarna bilineceği üzere hemen hemen herkesin yapabileceği basit bir yemektir. Basit olduğu kadar, pek çok farklı çeşidinin olması ve bir kaç farklı malzeme ekleyerek değişik lezzetlere imkan vermesi açısından harika bir alternatiftir. Bu makalenin konusu olan Hamsili makarna tarifi ile herkesin basit şekilde yapabileceği lezzetli bir yemek yapmasını hedefliyoruz.

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz üzere besin düzeyi oldukça yüksek bir yemek hazırlayacağız. Makarna barındırdığı karbonhidrat ile ünlüdür . Hamsi ise bünyesinde pek çok vitamin ve minerali barındırır. Gelin bu iki harika besin ögesini birleştirerek harika bir makarna hazırlayalım.  Basit bir tarif dedik ama kabul edelim ki bu yemeğin en kötü tarafı hamsiyi temizlemek olacaktır.

Anadolu da  pek çok kişi hamsinin sadece baş kısmını ve iç bağırsaklarını temizleyerek tüketirler. Hamsinin kılçıklarının küçük olması sebebiyle, rahatlıkla insan tarafından öğütülmektedir. Fakat bir çok kişi de bu kılçıkları temizlemek ister. Eğer siz hamsinin kılçıklarından rahatsız oluyorsanız, biraz daha  zaman harcayarak hamsinin kılçıklarının temizlenmesi işlemini  yapmanız gerekecektir.

Hamsileri temizleme işlemini artık geçtiğimize göre, gelelim işin eğlenceli tarafına.

Hamsili makarna tarifi nasıl yapılır?

  1. Büyük bir tencerenin içine zeytinyağı koyarak, hafif ateşin üzerine bırakın. Sarımsakları ve hamsiyi tencereye bırakın. Sarımsakları yakmamaya özen gösterin.  Yanık sarımsak büyük ihtimalle hoşunuza gitmeyecektir 🙂
  2. Yaklaşık 6 dakika sonra, limon kabuğu ve lahana ilave edin. Güzelce karıştırın. Tencerenin kapağını kapatın ve 10 dakika civarında pişmeye bırakın.
  3. Bu arada makarnayı tuzlu kaynar su ile haşlayın. Zamanlama önemlidir. Makarnayı ne önce nede sonra hazırlayın.
    Sarımsakla hamsiyi kızartmadan önce haşlama işlemine başlarsanız, muhtemelen aynı anda bitirmiş olacaksınız. Makarna olarak burgu yada herhangi bir makarnayı tercih edebilirsiniz.
  4. Makarna ile başta yapmış olduğumuz lahana,limon kabuğu ve hamsileri bir tencerede karıştırın. Artık servis edebilirsiniz.

Son derece basit olmakla birlikte özellikle sporcular için müthiş bir yemek tercihi olacaktır.  FırındaBalık.com ‘da pek çok pratik balık tarifleri ve balık pişirirken sizi rahatlatacak pratik bilgiler yer almaktadır. Eğer halen bakmadıysanız bir göz atmanızı tavsiye ederiz 🙂

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*