Pak Choi Yaprağında Çipura Buğulama

Pak Choi Yaprağında Çipura Buğulama
Pak Choi Yaprağında Çipura Buğulama

Pak Choi Yaprağında Çipura Buğulama tarifinde isterseniz lahana yaprağı da kullanabilirsiniz. Buharda pişirme yöntemi, balıkları pişirirken doğal taze lezzetini muhafaza etmenin en iyi yollarından bir tanesidir. Çin mutfağına özel lezzetler ekliyoruz, ancak deniz çipura bu tarifin yıldızı olduğundan emin olabilirsiniz. Gelelim sofralarımızda yerini alacak bu tarif için gereken malzemelerin neler olduğuna.

Gereken Malzemeler (2 kişilik servis yapılabilir)

 • 1 adet limon, dilimlenmiş
 • ½ (yarım) kırmızı biber, ince doğranmış
 • 3 diş sarımsak, ince kıyılmış
 • 2 adet taze soğan, ince kıyılmış
 • 1 parça kök zencefil
 • 1 adet bütün deniz çipura
 • 1 demet taze kişniş
 • 1 yemek kaşığı susam yağı
 • 1 çay kaşığı soya sosu
 • 1 bardak yasemin pirinci
 • 2 adet pak choi veya kara lahana

Pak Choi Yaprağında Çipura Buğulama Tarifi

 1. 1 bardak yasemin pirincini öncelikli olarak suda durulayın. Daha sonra buğulama yapılacak tencereye boşaltın. 1 bardak pirince karşılık 1 bardak soğuk su ekleyin tencereye. Böylelikle tencere tabanında aynı hacme sahip pirinç ve su olacak.
 2. Balık boyutlarından büyük bir yağlı kağıdı kesip hazırlayın. Çipuranın içini açıp bağırsaklarını bir şey kalmayacak şekilde temizleyin ve yüzgeçlerini kesin. Göz kararı 3 cm. aralıklarla etini kemiğe kadar kesin. Bunu her iki yüzü içinde uygulayın ve yağlı kağıdın üzerine koyun.
 3. Taze soğanları, kırmızı biberleri, soyulmuş kök zencefilleri ve sarımsakları küçük parçalara halinde kesin.
 4. Bir tutam deniz tuzu, kırmızı biber ve limon dilimlerini balıkta açtığınız kesiklerin içine ve çevresine koyarak balıkların üzerine yayın.
 5. Yağlı kağıdı ve balığı pirinç ve suyu koyduğunuz tencereye yerleştirin ve kenarlarını yıkayıp temizlediğiniz pak choi yapraklarını dizerek kapatın.
 6. Tencerenin kapağını kapatın. Suyun altında kalan pirinci kaynatın ve buharın oluşmasına izin verin. 10-15′ dakika boyunca balık, sebze ve pilavı buharda pişirin, sonra 10′ dakikanın üzerinde kontrol edin, balık sadece pişmiş olmalı,  kemikten kolayca ayrılacak şekilde olmalıdır.
 7. Buharda pişmiş deniz çipura servise hazır. Önce balık ve sebzeleri bir tabağı alın, daha sonra tencerenin tabanın da pişen pirinçleri ayrı bir tabağa. Hazırladığımız buharda pişmiş çipurayı 2 kişilik olarak servis edebilirsiniz. Kalabalık bir misafiriniz varsa aynı oranda kullanacağınız malzemeleri arttırarak tarifi yapabilirsiniz.

Denizlerimizde sıkça görülen çipura balığına ait farklı sunumları çipura tarifleri kategorisi içinde bulabilirsiniz. Facebook hesabımızı takip etmek için linki tıklayarak beğenmeniz yeterli. Yeni tariflerde buluşmak dileğiyle balık yiyin, sağlıkla kalın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*